Każdy latem lubi lody, prawda? Ale czasem...
Kto nie doznał dotkliwego bólu zębów zaraz po ich spożyciu , albo po wypiciu gorącej kawy ?
Kto nie spotkał się z dotkliwym bólem zębów w trakcie ich szczotkowania, uniemożliwiającym prawidłowe ich umycie?
Nadwrażliwość zębów jest dosyć częstym zjawiskiem, spowodowanym uszkodzeniem warstwy szkliwa i odsłonięciem się zębiny – bardziej wrażliwej tkanki zęba.
Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Mogą to być urazy mechaniczne, jak np. nieprawidłowo dobrana szczoteczka do mycia zębów (zbyt twarda w połączeniu ze złą techniką szczotkowania), lub picie naprzemiennie zbyt gorących i zbyt zimnych napojów.
Również zgrzytanie i zaciskanie zębów stopniowo prowadzi do ich uszkodzenia. Nieleczone wady zgryzu sprawiają, że pojedyncze zęby lub ich grupy są przeciążane w trakcie żucia, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się tzw. ubytków klinowych, a także recesji dziąsłowych i kostnych, co skutkuje ich nadwrażliwością na różnego rodzaje bodźce.
Do chemicznych przyczyn pojawienia się nadwrażliwości zębów należą: próchnica, spożywanie w dużej ilości pokarmów kwaśnych (wino, cytrusy) i pokarmów zawierających duże ilości cukru. Z przejściową nadwrażliwością spotykamy się czasami po zbiegach stomatologicznych.
Pierwszym krokiem po pojawieniu się bólu zębów powinna być wizyta u lekarza stomatologa, który ustali jego przyczynę i zaleci odpowiednie postępowanie. Aby uniknąć lub zminimalizować nieprzyjemny przeszywający ból, możemy wdrożyć pewne prawidłowe nawyki, do których należą: odpowiednia higiena jamy ustnej: stosowanie miękkiej szczoteczki, nici dentystycznej, odpowiednich past i płynów do płukania jamy ustnej znoszących nadwrażliwość zębiny, właściwa dieta, mycie zębów niebezpośrednio po posiłku, gdyż spożywanie pokarmów powoduje chwilowe obniżenie pH jamy ustnej oraz leczenie wad zgryzu.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i sprawdzanie, czy nie ma ubytków próchnicowych, jak i ubytków nie próchnicowego pochodzenia, poddawanie się profesjonalnemu czyszczenia zębów w gabinecie, na pewno uchronią nas przed taką nieprzyjemną niespodzianką, jaką jest ból zębów w trakcie urlopu!

Brak komentarzy
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *