Przodozgryz – czym dokładnie jest , jakie są jego objawy, jakie przyczyny mogą prowadzić do jego powstania oraz jakie metody można zastosować do jego leczenia u dorosłych i dzieci.
Rodzaje i objawy przodozgryzu
Przodozgryz można opisać jako nieprawidłowe ustawienie dolnego łuku zębowego względem górnego. Charakterystycznym objawem jest wysunięcie dolnej wargi i wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Istnieją różne rodzaje przodozgryzu, które mogą różnić się stopniem nasilenia u różnych pacjentów.
Przodozgryz całkowity – jest to rodzaj wady zgryzu, w którym żuchwa jest wysunięta do przodu względem szczęki.
Przodozgryz częściowy – dotyczy tylko przedniej części łuku zębowego.
Jakie są konsekwencje przodozgryzu?
Konsekwencje przodozgryzu obejmują zaburzenia funkcji żucia i przełykania, a także wady wymowy niektórych dźwięków. Może utrudniać prawidłowe żucie i wyraźne mówienie oraz szybsze ścieranie się zębów1, 2. Osoby z tą wadą mogą doświadczać trudności w oddychaniu, żuciu i przełykaniu pokarmów, a czasami również w artykułowaniu niektórych słów.
Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie ortodontyczne są kluczowe w przypadku przodozgryzu, aby zapobiec dalszym powikłaniom i poprawić jakość życia pacjentów dotkniętych tą wadą zgryzu. Regularne wizyty u ortodonty oraz stosowanie odpowiednich aparatów ortodontycznych pozwalają na skuteczne korygowanie przodozgryzu i przywrócenie harmonii w uśmiechu i funkcjonowaniu jamy ustnej.
Jak leczyć przodozgryz?
Najlepsze rezultaty w leczeniu przodozgryzu można osiągnąć, rozpoczynając terapię już w wieku 5-10 lat, gdy zachodzi intensywny wzrost, sprzyjający zmianom w relacjach szkieletowych. Opóźnienie podjęcia leczenia wiąże się z ryzykiem rozwoju zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, chorób przyzębia i koniecznością bardziej radykalnych rozwiązań, takich jak operacje chirurgiczne w zakresie szczękowej.
Leczenie przodozgryzu u dzieci
Ma za cel pobudzenie wzrostu szczęki i zahamowanie wzrostu żuchwy, osiągane poprzez stosowanie aparatu ortodontycznego. Konieczne jest przesunięcie zębów górnych do przodu w stosunku do zębów dolnych, a czasami może wymagać ekstrakcji zębów „czwórek” przez chirurga stomatologicznego. Przed założeniem aparatu ortodontycznego ortodonta może zalecić ćwiczenia wspierające skuteczność leczenia.
Leczenie przodozgryzu u dorosłych
W leczeniu przodozgryzu u dorosłych strategia zależy od zaawansowania i przyczyny wady zgryzu. Najczęściej stosowany jest aparat ortodontyczny, jednak w niektórych przypadkach wymagany jest zabieg chirurgiczny. Kamuflaż polega na wychyleniu zębów górnych i pochyleniu dolnych za pomocą aparatu ortodontycznego. Głównym celem leczenia jest osiągnięcie prawidłowego zgryzu i poprawa morfologii i estetyki twarzy.
Czy przodozgryz można leczyć metodą przezroczystych alignerów np. Invisalign?
Tak, przezroczyste nakładki Invisalign® mogą być stosowane w przypadku leczenia tej wady, jednak w zależności od przypadku, może być konieczne połączenie leczenia przy użyciu systemu niewidocznych nakładek Invisalign® z interwencją chirurgiczną. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu doświadczonego lekarza Invisalign®, który omówi możliwości leczenia, jesteśmy gotowi Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu z Astermed
Efekty leczenia przodozgryzu metodą przezroczystych nakładek Invisalign w Astermed
Poniżej przedstawiamy efekty leczenia u Pacjenta z przodogryzem. Leczenie trwało 12 miesięcy i użyto do niego systemu nakładek Invisalign (czytaj więcej jak wygląda leczenie Invisalign krok po kroku tutaj).
Stan wyjściowy:

W trakcie leczenia:


Efekt końcowy:


Na koniec leczenia zastosowano zabiegi stomatologii estetycznej, takie jak dobudowa ubytków kompozytem czy scaling. Warto zaznaczyć również, że po zakończonym leczeniu metodą Invisalign, pacjenci powinni przez pewien czas nosić nakładki retencyjne, w celu podtrzymania efektów leczenia. Długość noszenia retencji ustala lekarz prowadzący.


Autorem metamorfozy jest
Małgorzata Przychodzka – Kowalczyk
Ortodontka z 25 letnim doświadczeniem w leczeniu zarówno dzieci jak i dorosłych. Od 2003 roku certyfikowany lekarz Invisalign. Absolwentka FACE (Functional And Cosmetic Excellence, Roth Williams International Society of Orthodontists). Odbywała staże w klinikach w Austrii i w Niemczech. Członkini PTO.
Zapraszamy do kontaktu.
Astermed
Centrum Ortodontyczno-Implantologiczne
Św. Bonifacego 92
02-940 Warszawa
Tel: 22 858 15 19, 22 858 03 54
Źródło:
1 Prado, Daniela Galvão De Almeida i wsp. Speech Articulatory Characteristics of Individuals With Dentofacial Deformity. Journal of Craniofacial Surgery, vol. 26, no. 6, 2015, pp. 1835–1839., doi:10.1097/scs.0000000000001913
2 Cooper, Barry C. i Israel Kleinberg. Examination of a Large Patient Population for the Presence of Symptoms and Signs of Temporomandibular Disorders. Cranio®, vol. 25, no. 2, 2007, pp. 114–126., doi:10.1179/crn.2007.018.
Invisalign.com
Invisalign.pl